Fermierii români au recoltat până la 30 iulie peste 11 milioane de tone de grâu, secară și triticale, de pe 80,8% din suprafața cultivată cu aceste culturi, potrivit datelor Ministerului Agriculturii citate de Economica. Suprafața cultivată a scăzut însă cu 9,8% față de anul trecut, iar ritmul recoltării este mai lent decât în 2025.
Peste 11 milioane de tone recoltate de pe 80,8% din suprafață
Datele centralizate de Ministerul Agriculturii arată că, până la 30 iulie, fermierii au adunat aproximativ 11 milioane de tone de grâu, secară și triticale, după recoltarea a 80,8% din suprafața cultivată.
Cantitatea obținută până la acest moment corespunde unui randament mediu de aproximativ 6,9 tone la hectar pentru suprafața deja recoltată.
Suprafața totală cultivată cu grâu, secară și triticale este însă mai mică decât anul trecut. În 2026, aceste culturi ocupă aproximativ 1,9 milioane de hectare, cu 9,8% mai puțin decât în 2025.
Fermierii români au recoltat până la 30 iulie peste 11 milioane de tone de grâu, secară și triticale, de pe 80,8% din suprafața cultivată cu aceste culturi, potrivit datelor Ministerului Agriculturii citate de Economica. Suprafața cultivată a scăzut însă cu 9,8% față de anul trecut, iar ritmul recoltării este mai lent decât în 2025.
Peste 11 milioane de tone recoltate de pe 80,8% din suprafață
Datele centralizate de Ministerul Agriculturii arată că, până la 30 iulie, fermierii au adunat aproximativ 11 milioane de tone de grâu, secară și triticale, după recoltarea a 80,8% din suprafața cultivată.
Cantitatea obținută până la acest moment corespunde unui randament mediu de aproximativ 6,9 tone la hectar pentru suprafața deja recoltată.
Suprafața totală cultivată cu grâu, secară și triticale este însă mai mică decât anul trecut. În 2026, aceste culturi ocupă aproximativ 1,9 milioane de hectare, cu 9,8% mai puțin decât în 2025.
Dacă randamentul mediu înregistrat până la 30 iulie s-ar menține și pe suprafața care urmează să fie recoltată, producția cumulată de grâu, secară și triticale ar putea ajunge la aproximativ 13,7 milioane de tone.
Această valoare reprezintă însă o extrapolare pe baza ritmului actual de recoltare și nu trebuie confundată cu o estimare oficială definitivă a producției.
România este în urmă față de ritmul din 2025
Ritmul campaniei agricole este mai lent decât în aceeași perioadă a anului trecut.
La 31 iulie 2025, fermierii recoltaseră deja aproximativ 12,4 milioane de tone de grâu, orz și triticale, de pe 91,4% din suprafața aferentă acestor culturi.
În 2025, România a obținut, potrivit datelor INS, 12,9 milioane de tone de grâu, triticale și secară, dintre care aproximativ 12,6 milioane de tone au reprezentat producția de grâu.
Diferența de ritm dintre cei doi ani trebuie privită însă și prin prisma suprafețelor cultivate și a structurii culturilor, astfel încât comparația cantităților recoltate la aceeași dată nu reprezintă singură o măsură a rezultatului final al campaniei din 2026.
Producția de grâu ar putea depăși 12 milioane de tone
Pentru grâu, datele din teren sunt peste nivelul randamentului mediu anticipat de Comisia Europeană.
Cea mai recentă prognoză europeană indică pentru România un randament mediu de aproximativ 5,46 tone la hectar la grâu.
În cazul datelor raportate până la 30 iulie pentru grâu, secară și triticale, randamentul calculat pe suprafața deja recoltată este de aproximativ 6,9 tone la hectar. Diferența arată că rezultatul final va depinde în mod important de randamentele obținute pe suprafețele rămase nerecoltate.
Prin urmare, extrapolarea de 13,7 milioane de tone pentru cele trei culturi trebuie tratată cu prudență. Este un calcul bazat pe rezultatul obținut până la momentul raportării, nu o confirmare a producției finale.
Orzul de toamnă: 3,2 milioane de tone recoltate
La orzul de toamnă, campania era aproape încheiată la sfârșitul lunii iulie.
Până la 31 iulie, fermierii recoltaseră aproximativ 3,2 milioane de tone, de pe 97,2% din suprafața cultivată.
Și în cazul orzului, ritmul a fost însă mai lent decât în 2025. La aceeași dată a anului trecut, recoltarea ajunsese la 99,1% din suprafață, iar producția raportată era de aproximativ 2,7 milioane de tone.
Orzoaica de primăvară este mult în urmă
Diferențele față de anul trecut sunt mai vizibile la orzoaica de primăvară.
Până la 31 iulie fusese recoltată 68,9% din suprafața cultivată, față de 83,3% în aceeași perioadă din 2025.
Producția obținută până atunci era de aproximativ 179.200 de tone, comparativ cu 237.700 de tone în anul precedent.
La orzoaica de toamnă, gradul de recoltare ajunsese la 92,4%, față de 97,6% în 2025. Producția raportată era de 376.700 de tone, în creștere față de cele 363.000 de tone obținute în aceeași etapă a campaniei precedente.
Rapița trece de 2,4 milioane de tone
Și recolta de rapiță pentru ulei depășea 2,4 milioane de tone până la sfârșitul lunii iulie.
Fermierii recoltaseră 89,4% din suprafața cultivată, iar cantitatea obținută era ușor peste cea din anul anterior, când recoltarea ajunsese la 97,4% din suprafață.
Datele arată astfel o situație diferită de la o cultură la alta: în timp ce la grâu, secară și triticale cantitatea deja recoltată permite o extrapolare de peste 13 milioane de tone, la unele culturi ritmul campaniei este vizibil în urma celui din 2025.
Recolta finală depinde de suprafețele rămase și de randamente
Primele date oficiale ale campaniei din 2026 conturează o recoltă importantă de cereale, dar nu permit încă stabilirea rezultatului final.
În cazul grâului, secarei și triticalelor, aproximativ o cincime din suprafață mai rămânea de recoltat la sfârșitul lunii iulie. Randamentele obținute pe aceste terenuri vor determina în mare măsură dacă producția finală se va apropia de extrapolarea de 13,7 milioane de tone.
În același timp, reducerea cu 9,8% a suprafeței cultivate față de 2025 arată că evoluția producției trebuie analizată împreună cu randamentul la hectar, nu doar prin cantitatea totală ajunsă în hambare.
Pentru România, rezultatul final al campaniei de recoltare va deveni relevant atât pentru veniturile fermierilor, cât și pentru disponibilitatea cerealelor pentru consumul intern și export.
Fermierii români au recoltat până la 30 iulie peste 11 milioane de tone de grâu, secară și triticale, de pe 80,8% din suprafața cultivată cu aceste culturi, potrivit datelor Ministerului Agriculturii citate de Economica. Suprafața cultivată a scăzut însă cu 9,8% față de anul trecut, iar ritmul recoltării este mai lent decât în 2025.
Peste 11 milioane de tone recoltate de pe 80,8% din suprafață
Datele centralizate de Ministerul Agriculturii arată că, până la 30 iulie, fermierii au adunat aproximativ 11 milioane de tone de grâu, secară și triticale, după recoltarea a 80,8% din suprafața cultivată.
Cantitatea obținută până la acest moment corespunde unui randament mediu de aproximativ 6,9 tone la hectar pentru suprafața deja recoltată.
Suprafața totală cultivată cu grâu, secară și triticale este însă mai mică decât anul trecut. În 2026, aceste culturi ocupă aproximativ 1,9 milioane de hectare, cu 9,8% mai puțin decât în 2025.
Dacă randamentul mediu înregistrat până la 30 iulie s-ar menține și pe suprafața care urmează să fie recoltată, producția cumulată de grâu, secară și triticale ar putea ajunge la aproximativ 13,7 milioane de tone.
Această valoare reprezintă însă o extrapolare pe baza ritmului actual de recoltare și nu trebuie confundată cu o estimare oficială definitivă a producției.
România este în urmă față de ritmul din 2025
Ritmul campaniei agricole este mai lent decât în aceeași perioadă a anului trecut.
La 31 iulie 2025, fermierii recoltaseră deja aproximativ 12,4 milioane de tone de grâu, orz și triticale, de pe 91,4% din suprafața aferentă acestor culturi.
În 2025, România a obținut, potrivit datelor INS, 12,9 milioane de tone de grâu, triticale și secară, dintre care aproximativ 12,6 milioane de tone au reprezentat producția de grâu.
Diferența de ritm dintre cei doi ani trebuie privită însă și prin prisma suprafețelor cultivate și a structurii culturilor, astfel încât comparația cantităților recoltate la aceeași dată nu reprezintă singură o măsură a rezultatului final al campaniei din 2026.
Producția de grâu ar putea depăși 12 milioane de tone
Pentru grâu, datele din teren sunt peste nivelul randamentului mediu anticipat de Comisia Europeană.
Cea mai recentă prognoză europeană indică pentru România un randament mediu de aproximativ 5,46 tone la hectar la grâu.
În cazul datelor raportate până la 30 iulie pentru grâu, secară și triticale, randamentul calculat pe suprafața deja recoltată este de aproximativ 6,9 tone la hectar. Diferența arată că rezultatul final va depinde în mod important de randamentele obținute pe suprafețele rămase nerecoltate.
Prin urmare, extrapolarea de 13,7 milioane de tone pentru cele trei culturi trebuie tratată cu prudență. Este un calcul bazat pe rezultatul obținut până la momentul raportării, nu o confirmare a producției finale.
Orzul de toamnă: 3,2 milioane de tone recoltate
La orzul de toamnă, campania era aproape încheiată la sfârșitul lunii iulie.
Până la 31 iulie, fermierii recoltaseră aproximativ 3,2 milioane de tone, de pe 97,2% din suprafața cultivată.
Și în cazul orzului, ritmul a fost însă mai lent decât în 2025. La aceeași dată a anului trecut, recoltarea ajunsese la 99,1% din suprafață, iar producția raportată era de aproximativ 2,7 milioane de tone.
Orzoaica de primăvară este mult în urmă
Diferențele față de anul trecut sunt mai vizibile la orzoaica de primăvară.
Până la 31 iulie fusese recoltată 68,9% din suprafața cultivată, față de 83,3% în aceeași perioadă din 2025.
Producția obținută până atunci era de aproximativ 179.200 de tone, comparativ cu 237.700 de tone în anul precedent.
La orzoaica de toamnă, gradul de recoltare ajunsese la 92,4%, față de 97,6% în 2025. Producția raportată era de 376.700 de tone, în creștere față de cele 363.000 de tone obținute în aceeași etapă a campaniei precedente.
Rapița trece de 2,4 milioane de tone
Și recolta de rapiță pentru ulei depășea 2,4 milioane de tone până la sfârșitul lunii iulie.
Fermierii recoltaseră 89,4% din suprafața cultivată, iar cantitatea obținută era ușor peste cea din anul anterior, când recoltarea ajunsese la 97,4% din suprafață.
Datele arată astfel o situație diferită de la o cultură la alta: în timp ce la grâu, secară și triticale cantitatea deja recoltată permite o extrapolare de peste 13 milioane de tone, la unele culturi ritmul campaniei este vizibil în urma celui din 2025.
Recolta finală depinde de suprafețele rămase și de randamente
Primele date oficiale ale campaniei din 2026 conturează o recoltă importantă de cereale, dar nu permit încă stabilirea rezultatului final.
În cazul grâului, secarei și triticalelor, aproximativ o cincime din suprafață mai rămânea de recoltat la sfârșitul lunii iulie. Randamentele obținute pe aceste terenuri vor determina în mare măsură dacă producția finală se va apropia de extrapolarea de 13,7 milioane de tone.
În același timp, reducerea cu 9,8% a suprafeței cultivate față de 2025 arată că evoluția producției trebuie analizată împreună cu randamentul la hectar, nu doar prin cantitatea totală ajunsă în hambare.
Pentru România, rezultatul final al campaniei de recoltare va deveni relevant atât pentru veniturile fermierilor, cât și pentru disponibilitatea cerealelor pentru consumul intern și export.
Vezi și Criza din Orientul Mijlociu împinge prețul grâului în sus: piețele agricole globale, sub presiune
Dacă randamentul mediu înregistrat până la 30 iulie s-ar menține și pe suprafața care urmează să fie recoltată, producția cumulată de grâu, secară și triticale ar putea ajunge la aproximativ 13,7 milioane de tone.
Această valoare reprezintă însă o extrapolare pe baza ritmului actual de recoltare și nu trebuie confundată cu o estimare oficială definitivă a producției.
România este în urmă față de ritmul din 2025
Ritmul campaniei agricole este mai lent decât în aceeași perioadă a anului trecut.
La 31 iulie 2025, fermierii recoltaseră deja aproximativ 12,4 milioane de tone de grâu, orz și triticale, de pe 91,4% din suprafața aferentă acestor culturi.
În 2025, România a obținut, potrivit datelor INS, 12,9 milioane de tone de grâu, triticale și secară, dintre care aproximativ 12,6 milioane de tone au reprezentat producția de grâu.
Diferența de ritm dintre cei doi ani trebuie privită însă și prin prisma suprafețelor cultivate și a structurii culturilor, astfel încât comparația cantităților recoltate la aceeași dată nu reprezintă singură o măsură a rezultatului final al campaniei din 2026.
Producția de grâu ar putea depăși 12 milioane de tone
Pentru grâu, datele din teren sunt peste nivelul randamentului mediu anticipat de Comisia Europeană.
Cea mai recentă prognoză europeană indică pentru România un randament mediu de aproximativ 5,46 tone la hectar la grâu.
În cazul datelor raportate până la 30 iulie pentru grâu, secară și triticale, randamentul calculat pe suprafața deja recoltată este de aproximativ 6,9 tone la hectar. Diferența arată că rezultatul final va depinde în mod important de randamentele obținute pe suprafețele rămase nerecoltate.
Prin urmare, extrapolarea de 13,7 milioane de tone pentru cele trei culturi trebuie tratată cu prudență. Este un calcul bazat pe rezultatul obținut până la momentul raportării, nu o confirmare a producției finale.
Orzul de toamnă: 3,2 milioane de tone recoltate
La orzul de toamnă, campania era aproape încheiată la sfârșitul lunii iulie.
Până la 31 iulie, fermierii recoltaseră aproximativ 3,2 milioane de tone, de pe 97,2% din suprafața cultivată.
Și în cazul orzului, ritmul a fost însă mai lent decât în 2025. La aceeași dată a anului trecut, recoltarea ajunsese la 99,1% din suprafață, iar producția raportată era de aproximativ 2,7 milioane de tone.
Orzoaica de primăvară este mult în urmă
Diferențele față de anul trecut sunt mai vizibile la orzoaica de primăvară.
Până la 31 iulie fusese recoltată 68,9% din suprafața cultivată, față de 83,3% în aceeași perioadă din 2025.
Producția obținută până atunci era de aproximativ 179.200 de tone, comparativ cu 237.700 de tone în anul precedent.
La orzoaica de toamnă, gradul de recoltare ajunsese la 92,4%, față de 97,6% în 2025. Producția raportată era de 376.700 de tone, în creștere față de cele 363.000 de tone obținute în aceeași etapă a campaniei precedente.
Rapița trece de 2,4 milioane de tone
Și recolta de rapiță pentru ulei depășea 2,4 milioane de tone până la sfârșitul lunii iulie.
Fermierii recoltaseră 89,4% din suprafața cultivată, iar cantitatea obținută era ușor peste cea din anul anterior, când recoltarea ajunsese la 97,4% din suprafață.
Datele arată astfel o situație diferită de la o cultură la alta: în timp ce la grâu, secară și triticale cantitatea deja recoltată permite o extrapolare de peste 13 milioane de tone, la unele culturi ritmul campaniei este vizibil în urma celui din 2025.
Recolta finală depinde de suprafețele rămase și de randamente
Primele date oficiale ale campaniei din 2026 conturează o recoltă importantă de cereale, dar nu permit încă stabilirea rezultatului final.
În cazul grâului, secarei și triticalelor, aproximativ o cincime din suprafață mai rămânea de recoltat la sfârșitul lunii iulie. Randamentele obținute pe aceste terenuri vor determina în mare măsură dacă producția finală se va apropia de extrapolarea de 13,7 milioane de tone.
În același timp, reducerea cu 9,8% a suprafeței cultivate față de 2025 arată că evoluția producției trebuie analizată împreună cu randamentul la hectar, nu doar prin cantitatea totală ajunsă în hambare.
Pentru România, rezultatul final al campaniei de recoltare va deveni relevant atât pentru veniturile fermierilor, cât și pentru disponibilitatea cerealelor pentru consumul intern și export.



