joi, 6 noiembrie 2025

Cele mai citite

Buildcom Bulgaria preia Argus Constanța și Comcereal Tulcea. Tranzacție cu impact în sectorul uleiurilor vegetale

Compania Buildcom EOOD din Bulgaria finalizează preluarea Argus Constanța și a filialei acesteia, Comcereal S.A. Tulcea, într-o tranzacție care marchează ieșirea SIF Oltenia dintr-o deținere istorică. Acordul a fost încheiat cu Infinity Capital Investments (INFINITY), care deținea 91,42% din acțiunile Argus.

Buildcom este afiliată la Oliva AD, cel mai mare producător de ulei de floarea-soarelui brut și rafinat din Bulgaria, iar achiziția vizează consolidarea poziției regionale în sectorul agroalimentar.

Tranzacție estimată la peste 10 milioane euro

Valoarea întreprinderii a fost stabilită la 14,5 milioane euro, ajustată în funcție de poziția financiară a Argus și Comcereal, datoria netă și capitalul de lucru. Prețul final pe acțiune va fi calculat în euro și convertit în lei la cursul BNR anterior transferului. Estimările indică un preț orientativ de 1,85 lei/acțiune, ceea ce ar duce valoarea totală a tranzacției peste pragul de 10 milioane euro.

Vezi și SunPro așteaptă autorizațiile de mediu pentru demararea lucrărilor la fabrica de ulei din Galați

- Publicitate -

Infinity precizează că punerea în aplicare a acordului depinde de îndeplinirea unor condiții suspensive, fără garanții privind finalizarea la prețul estimat.

Împrumut de 100 milioane lei pentru capital de lucru
În paralel, Argus și Buildcom vor încheia un contract de împrumut de până la 100 milioane lei, destinat refinanțării datoriilor existente și susținerii capitalului de lucru. Finanțarea a fost aprobată de acționari în cadrul adunării generale extraordinare din 9 octombrie 2025.

Argus: producție de uleiuri vegetale din 1943

Argus Constanța activează în domeniul fabricării și comercializării uleiurilor și grăsimilor vegetale, cu accent pe floarea-soarelui. Compania produce și făină furajeră, acizi grași și alte derivate. Înființată în 1943 ca firmă privată, a fost naționalizată în 1948 și reorganizată ca societate pe acțiuni în 1990.

Comcereal Tulcea, filiala Argus, este implicată în activități agricole și de depozitare, având un rol important în lanțul de aprovizionare regional.

Buildcom: comerț agricol și integrare regională

Buildcom EOOD, fondată în 1994, este una dintre cele mai active companii bulgare în comerțul internațional cu produse agricole — grâu, porumb, orz, rapiță, floarea-soarelui. Afilierea la Oliva AD oferă acces la capacități industriale extinse în procesarea uleiurilor vegetale.

- Publicitate -

Lasă un comentariu

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Popular Articles